
V pravopise nám čárky často pomáhají oddělit různé části věty, správně pochopit sdělení a zpřehlednit strukturu textu. Se spojkou „JESTLI“ tomu samozřejmě není jinak. Tento článek je devátým dílem série „Čárky ve větách“, kde se podrobně podíváme na případy, kdy se čárka užívá a kdy naopak ne.
Čarka před JESTLI
Spojka jestli (a také její varianty jestliže nebo aby) slouží k zavedení vedlejší věty, která je závislá na hlavní větě. Většinou se používá k vyjádření podmínky, nejistoty, otázky nebo závislosti nějakého děje na jiném. V těchto případech vždy oddělujeme vedlejší větu od hlavní čárkou.
Příklady
- Dědeček se nás už po třetí ptal, jestli máme hotové domácí úkoly.
- Čárka odděluje hlavní větu „Dědeček se nás už po třetí ptal“ a vedlejší větu „jestli máme hotové domácí úkoly“, která vyjadřuje otázku.
- Musíme se přesvědčit, jestli máme dostatek benzínu.
- V tomto případě hlavní věta „Musíme se přesvědčit“ je oddělena čárkou od vedlejší věty „jestli máme dostatek benzínu“, která vyjadřuje podmínku, kterou je třeba ověřit.
- Maminka netuší, jestli stihneme dnes zajít do kina.
- Čárka zde odděluje hlavní větu „Maminka netuší“ a vedlejší větu „jestli stihneme dnes zajít do kina“, která objasňuje, o čem maminka neví.
- Pojedeme tam pouze v případě, jestli bude dostatek sněhu.
- Čárka se píše před vedlejší větou „jestli bude dostatek sněhu“, která představuje podmínku, za jakých se pojede.
Čárka před A JESTLI
Když použijeme spojení a jestli nebo a jestliže, pravidla pro psaní čárky se liší. Spojka a jestli spojuje dvě vedlejší věty, které mají společnou závislost na jedné hlavní větě. V takových případech se čárka před spojkou a jestli nepíše, protože spojka a propojuje dvě vedlejší věty v poměru slučovacím.
Příklady
- Elena se chce zeptat, jestli máme již hotový oběd a jestli budou ovocné knedlíky.
- Věty „jestli máme již hotový oběd“ a „a jestli budou ovocné knedlíky“ jsou spojeny slučovacím poměrem a rozšiřují informaci, na kterou se Elena ptá, proto se před a jestli čárka nepíše.
- Podívám se z okna, jestli máme zamrzlé auto a jestli budeme muset dnes škrábat.
- Spojka a propojuje dvě podmínky, které rozšiřují informaci „Podívám se z okna“, a proto čárku před a jestli nepíšeme.
- Tatínek neví, jestli má sestra dnes balet a jestli jí bude muset vyzvednout.
- Zde spojka a slučuje dvě otázky, které se vážou k informaci, kterou tatínek neví, a čárka před a jestli se nepoužívá.
- Babička říkala, jestli dnes přijedeme a jestli půjdeme do lesa.
- Vedlejší věty „jestli dnes přijedeme“ a „a jestli půjdeme do lesa“ jsou spojené slučovacím poměrem, a proto mezi nimi není čárka.
Tuto infografiku si můžete zdarma stáhnout zde.
Další pravidla psaní čárek
Pokud vás zajímají i další čárky ve větách, tak se podívejte na odkazy níže. U všech probíraných spojek uvádíme nejen vysvětlení, ale samozřejmě i příklady užití: