Jaký vliv má sledování televize na děti a miminka dle odborníků z oboru dětské psychiatrie?

děti a televize

Televize se stala nedílnou součástí moderního domácího prostředí, a tak se často klade otázka, zda je vhodné vystavovat nejmenší děti jejímu obsahu. Diskuze o tom, zda je sledování televize pro miminka prospěšné či naopak škodlivé, vyvolává vášnivé debaty nejen mezi námi rodiči. Jaké jsou doporučení odborníků? Na to se podíváme v dnešním článku.

Pediatři a odborníci z Americké akademie dětské psychiatrie (AACAP) doporučují omezovat televizi u dětí mladších šesti let (jak přesně se dozvíte níže). Toto doporučení je založeno na několika vědecky podložených negativních dopadech na vývoj dítěte. Mezi ně např. zmiňují:

  • Problémy se spánkem
  • Opožděný vývoj řeči
  • Negativní nálady
  • Závislost na určitém pořadu

Místo toho doporučuje v tomto věku se zaměřit na interaktivní hry s rodiči, čtení a motorické aktivity, které podporují stimulaci a rozvoj mozku dítěte.

Edukativní obsah vs. pasivní sledování

Nicméně AACAP zmiňuje, že ne všechny televizní programy jsou stejné. Existuje mnoho edukativních programů, které jsou speciálně navrženy pro děti a mohou poskytnout hodnotný obsah pro jejich vývoj. Interaktivní programy, které podporují aktivní účast dětí, mohou být naopak prospěšné. Například programy zaměřené na učení barev nebo základů matematiky.

Děti a televize podle věku

V následujícím textu se můžete podrobně podívat, jaký televizní čas doporučuje dětem AACAP v odborném článku z roku 2020. Pro lepší přehlednost přidáváme záložkový seznam.

Novorozenec a televize

  • Miminko v jednom měsíci by nemělo podle AACAP koukat na televizi vůbec. Nemá dostatečně vyvinuté smysly na to, aby dokázalo vnímat dění.

Dvouměsíční miminko a televize

  • Miminko v dvou měsících by nemělo koukat na televizi prakticky vůbec. Jedinou výjimkou je (podle Americké akademie psychiatrie) pokud se jedná o video nějakého příbuzného (např. maminka a tatínka) včetně zvuku.

Tříměsíční miminko a televize

  • Miminko ve třech měsících by nemělo koukat na televizi prakticky vůbec. Jedinou výjimkou je (podle Americké akademie psychiatrie) pokud se jedná o video nějakého příbuzného (např. maminka a tatínka) včetně zvuku.

Čtyřměsíční miminko a televize

  • Miminko ve třech měsících by nemělo koukat na televizi prakticky vůbec. Jedinou výjimkou je (podle Americké akademie psychiatrie) pokud se jedná o video nějakého příbuzného (např. maminka a tatínka) včetně zvuku.

Pětiměsíční miminko a televize

  • Miminko ve třech měsících by nemělo koukat na televizi prakticky vůbec. Jedinou výjimkou je (podle Americké akademie psychiatrie) pokud se jedná o video nějakého příbuzného (např. maminka a tatínka) včetně zvuku.

Miminko mezi šestým a dvanáctým měsícem a televize

  • Mezi šestým a dvanáctým měsícem miminka je možné zkusit online hovor s rodičem, který bude přenášený v televize. Dětské edukativní programy a pohádky, ale stále nejsou dle AACAP vhodné.

Roční dítě a televize

  • Až do dvou let dítěte by měl být čas strávený před obrazovkou omezen na sledování vzdělávacích pořadů za přítomnosti pečující osoby (maminka, babička, tatínek či dědeček). Ideálně např. na půl hodiny denně (max.).

Dvouleté dítě a televize

  • Pro děti ve věku dvou let omezte čas strávený u obrazovky na nevzdělávací obsah (pohádky, seriály, písničky) přibližně na 1 hodinu denně v pracovních dnech a max. 3 hodiny o víkendových dnech. U vzdělávacích programů můžete čas protáhnout.

Tříleté dítě a televize

  • Pro děti ve věku tří let omezte čas strávený u obrazovky na nevzdělávací obsah (pohádky, seriály, písničky) přibližně na 1 hodinu denně v pracovních dnech a max. 3 hodiny o víkendových dnech. U vzdělávacích programů můžete čas protáhnout.

Čtyřleté dítě a televize

  • Pro děti ve věku čtyř let omezte čas strávený u obrazovky na nevzdělávací obsah (pohádky, seriály, písničky) přibližně na 1 hodinu denně v pracovních dnech a max. 3 hodiny o víkendových dnech. U vzdělávacích programů můžete čas protáhnout.

Pětileté dítě a televize

  • Pro děti ve věku pěti let omezte čas strávený u obrazovky na nevzdělávací obsah (pohádky, seriály, písničky) přibližně na 1 hodinu denně v pracovních dnech a max. 3 hodiny o víkendových dnech. U vzdělávacích programů můžete čas protáhnout.

Dítě starší šest let a televize

  • Pro děti starší šesti let už dětská psychiatrická akademie AACAP nemá přesné doporučení. Vždy by měl být čas u televize vyvážený se zdravým životním stylem. Tzn. že z hlediska vývoje dítěte je zcela jedno, že dítě koukne na dvouhodinovou pohádku, pokud před tím bylo na dlouhém dopoledním výletě.

Nejdůležitější doporučení pro rodiče

Jedním z hlavních doporučení je vypnout všechny obrazovky během rodinných jídel a výletů. Tato praxe umožňuje dětem a rodičům plně se věnovat sobě navzájem, posiluje rodinné vztahy a podporuje komunikaci.

Dalším důležitým doporučením je seznámit se a využívat rodičovské kontroly. Tyto nástroje umožňují rodičům monitorovat a omezovat čas strávený jejich dětmi před obrazovkou, stejně jako filtrovat obsah podle věku a hodnotových preferencí rodiny.

Posledním důležitým doporučením je vypnout televizi 30-60 minut před spaním a ideálně je odstranit z ložnic. Během této doby je doporučeno věnovat se klidným aktivitám, které podporují relaxaci a přípravu na spánek, jako je čtení knihy nebo poslech hudby.

miminko a televize

Jak řešit závislost dítěte na televizi?

Závislost dítěte na televizi může být závažným problémem, který může ovlivnit jeho zdraví, vzdělání a sociální život. Zde je několik kroků, které rodiče mohou podniknout k řešení této závislosti:

  1. Podporujte alternativní aktivity: Nabídněte dítěti širokou škálu alternativních aktivit, které mohou být stejně zábavné a stimulující jako sledování televize. To může zahrnovat čtení knih, hraní venku, společenské hry, umělecké aktivity nebo sportování.
  2. Zapojte se: Buďte aktivně zapojeni do života svého dítěte a vyhraďte si čas na společné aktivity. To může zahrnovat rodinné výlety, pravidelné hraní her nebo společné hobby.
  3. Vytvořte stimulující prostředí: Vytvořte domácí prostředí, které podporuje zábavu bez použití televize. Mějte k dispozici knihy, hračky, hudební nástroje, které dítě dostatečně zabaví.
  4. Stanovte limity a pravidla: Definujte jasná pravidla týkající se času stráveného u televize a elektronických zařízení. Určete, kolik hodin může dítě denně trávit před obrazovkou a stanovte konkrétní časy, kdy je použití televize povoleno.

O autorovi

  • postmaster@prodeticokoliv.cz
    Mgr. Jitka Svobodová je zkušená pedagožka s magisterským vzděláním z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, kde se zaměřila na anglický jazyk a matematiku. Své profesní zkušenosti získala jako učitelka na prvním stupni základní školy na Praze 13, kde kromě výuky vytvářela i výukové materiály. Od roku 2016 organizuje dětské tábory v Pardubickém kraji a od roku 2018 vede doučování angličtiny pro žáky v okrese Praha-západ. Během mateřské dovolené začala psát pro web Prodeticokoliv.cz, kde sdílí své zkušenosti z oblasti vzdělávání a volnočasových aktivit pro děti.