V následujícím článku vám přinášíme periodickou tabulku prvků k tisku v PDF. Ta se stane nepostradatelným pomocníkem pro všechny žáky studující chemii (popř. pokročilejší fyziku) nejen na základních školách, ale také na těch středních i vysokých.
Tuto užitečnou pomůcku připravil RNDr. Lukáš Richter Ph.D. a je k dispozici ve dvou vyhotoveních. Kompletní barevná verze a černobílá pro ty, kteří pracují pouze s atomovou hmotností a elektronegativitou. Obě varianty se hodí jak pro standardní A4 formát, tak i pro velkoformátový tisk. Ještě před tím než zascrollujete jedno důležité upozornění! Pro stažení nekomprimované verze využijte pouze odkaz pod náhledy tabulek.
Periodická tabulka prvků k tisku v PDF
Kompletní barevná varianta
Periodickou tabulku prvků si v PDF můžete stáhnout a vytisknout zde.
Stručnější černobílá varianta
Periodickou tabulku si v PDF můžete stáhnout a vytisknout zde.
Co je periodická tabulka prvků a od kdy se používá
Periodická tabulka prvků je uspořádaný přehled chemických prvků, které jsou seřazeny podle jejich atomového čísla, elektronové konfigurace a chemických vlastností. První verze periodické tabulky byla sestavena v roce 1869 Dimitrijem Ivanovičem Mendělejevem, ruským chemikem, a od té doby prošla mnoha úpravami a rozšířeními.
Vysvětlení značek v tabulce:
V periodické tabulce prvků se setkáváme s různými značkami a údaji, které nám poskytují důležité informace o vlastnostech jednotlivých prvků. Zde je podrobnější výklad těchto značek s několika příklady:
- Značka prvku: Jedná se o chemickou zkratku nebo symbol, který jednoznačně identifikuje každý prvek. Například:
- H pro vodík
- O pro kyslík
- Fe pro železo
- Elektronegativita: Udává míru, jakou atom přitahuje elektrony v chemické vazbě. Čím vyšší elektronegativita, tím více přitahuje elektrony. Například:
- Vodík má nižší elektronegativitu než kyslík.
- Protonové číslo: Značí počet protonů v jádře atomu daného prvku. Je to také číslo atomového čísla. Například:
- Atom vodíku má protonové číslo 1.
- Atom kyslíku má protonové číslo 8.
- Atomová hmotnost: Udává průměrnou hmotnost atomu daného prvku v atomových jednotkách (u). Například:
- Atomová hmotnost vodíku je přibližně 1 u.
- Atomová hmotnost kyslíku je přibližně 16 u.
- Skupenství při standardních podmínkách: Označuje, ve kterém skupenství (pevném, kapalném, plynném) se daný prvek nachází při standardní teplotě a tlaku. Například:
- Vodík je plynný.
- Železo je pevné.
- Český název: Jedná se o název prvku v českém jazyce. Například:
- Hyslík (H) pro vodík.
- Železo (Fe) pro železo.
Související články
O autorovi
Jsem maminka dvou rošťáků, učitelka anglického jazyka a matematiky na prvním stupni ZŠ a v neposlední řadě také oddílová vedoucí na letním táboře. Práce s dětmi je zkrátka moje celoživotní poslání. Proto jsem se na mateřské dovolené rozhodla psát tento blog.
Mail: jitka.svobodova@prodeticokoliv.cz