Bezdůvodný pláč miminka a jak mu co nejrychleji pomoci od slz

Proč to naše miminko pláče? Otázka která trápí snad každou maminku a tatínka. Pláč je bohužel pro miminka jedinou formou komunikace, přes kterou nám dávají najevo veškeré svoje pocity. Od hladu až po to, že jim je zima. Co ale když má suchou plenku, je najezené, v teple a stále pláče? Pojďme se v tomto článku podívat na bezdůvodný pláč miminka.

Kdy miminko bezdůvodně pláče?

Bohužel hned ze začátku musíme konstatovat, že z hlediska psychomotorického vývoje miminka neexistuje nic jako bezdůvodný pláč. Miminko má vždy nějaký důvod k tomu se rozplakat, ať už je sebevíc banální. Pojďme se podívat, co může být důvodem:

  1. Hlad – Nejčastější důvod pláče v prvních měsících života je hlad.
  2. Nepohodlí – Plná plenka, nepohodlná podložka, málo světla, škrábavé, moc teplé nebo naopak moc studené oblečení.
  3. Únava – Pokud se miminko cítí unavené, tak bohužel občas není jeho reakcí zavření očí a navozování spánku, ale naopak pláč.
  4. Bolest – U menších dětí zejména koliky a zácpy. U větších dětí se pak přidávají zoubky.
  5. Separační úzkost – To co je nejčastěji zaměňováno za bezdůvodný pláč miminka je separační úzkost. Kdy zkrátka dítě vyžaduje neustálou pozornost jednoho z rodičů.
  6. Nuda a přebytek energie – Budete se nejspíše divit, ale toto je také velmi často zaměňováno za bezdůvodný pláč. Pokud dítě dlouho leží v jedné poloze (např. pozoruje stále stejné světlo), tak se zkrátka začne nudit a projeví to pláčem.

Jak rozpoznat, kdy miminko pláče z bolesti?

Zvlášť v prvních šesti měsících života miminka platí jednoduchá poučka. Vždy když si delší dobu myslíte, že dítě neútěšně pláče, tak to sdělte pediatrovi. Není totiž pravda to, co nám říkaly naše babičky. Že dítě se při bolesti bude svíjet, kopat nožičkami nebo trhaně pohybovat hlavou. Tyto příznaky platí u problémů s bříškem, ale opravdu je neuvidíte například u bolestí hlavy. Dejte na vaši intuici a raději se svěřte odborníkovi.

Jak rychle pomoci miminku od pláče?

Pokud máme miminko najezené, vyspinkané a správně oblečené, tak nejrychlejšími způsoby jak pomoci od pláče jsou:

  1. Změna prostředí – Zkuste změnu prostředí. Ideálně takové, které je světlejší a dostatečně kontrastní. Procházka na čerstvém vzduchu je v tomto případě ideální.
  2. Intenzivnější houpání v náruči – Vezměte miminko do náruče a zkuste intenzivnější pohupování.
  3. Klidný hlas – Mluvte na miminko klidným, ale dostatečně hlasitým hlasem a bez stresu. Třeba mu povídejte nějakou pohádku.
  4. Kontrastní hračky – Ukažte miminku nějakou černou hračku a pomalinku s ní pohybujte ze strany na stranu. Velmi dobře to zahání nudu.