Postup jak dítěti nejlépe a hlavně bezbolestně vytrhnout mléčný zub

Otázka vypadávání mléčných zubů trápí většinu rodičů jejichž dětem je mezi 6. a 7. rokem. Zrovna v tomto období totiž dochází k přirozenému vypadávaní prvních, tedy mléčných zoubků. Ty pak postupně začnou nahrazovat zuby trvalé s pevnými kořeny. Jak dítěti nejlépe vytrhnout zub, aby to bylo naprosto bezbolestné? Je to u mléčných vůbec potřeba? To si povíme v tomto článku.

Kdy vypadají mléčné zuby?

Jak už bylo napsáno výše, průměrně začíná vypadávání mléčných zubů kolem nástupu dětí do první třídy. Celé období obměny zubů je relativně dlouhé a může trvat i šest až sedm let. Co se ale většinou nemění je pořadí, ve kterém se zoubky obměňují. Jako první začnou vypadávat spodní řezáky, poté čtyřky, následně horní řezáky (střední a až poté postranní). Tato výměna bude trvat cca do té doby, než dítěti bude osm let. Mezi devátým a dvanáctým rokem se pak vymění ostatní zuby jako špičáky, pětky a šestky.

Kdy je správný čas vytrhnout mléčný zub?

To že se zub začne viklat neznamená, že je okamžitě čas ho vytrhnout. Od této chvíle bude trvat ještě několik dnů než kořeny mléčného zubu zaniknou, zub se dostatečně uvolní a vypadne nebo půjde jednodušeji vyndat. Ideální ale je zoubek každé ráno a večer kontrolovat jestli už není ten správný čas.

Jak dítěti vytrhnout zub?

Pokud nepočítáme návštěvu zubního lékaře, tak máte prakticky dva možné postupy. Ten první, za nás ideálnější, je bez vaší invazivní pomoci. Jen za pomoci jazykových cvičení s dítětem:

  1. Dítě si stoupne před vás nebo před zrcadlo.
  2. Jazykem zatlačí na viklající se zoubek.
  3. V této pozici vydrží, dokud nenapočítáte do tří.
  4. Poté dítě jazykem zatlačí na druhou stranu a vy opět počítáte.
  5. Opakujte třikrát a pak snížíte interval počítání o vteřinu.

Druhý postup je za vaší pomoci. To se dělá například, když vidíte, že je zub už jen na krajíčku a bojíte se že by ho mohlo dítě spolknout v noci.

  1. Připravte si čistý látkový kapesník.
  2. Dobře si umyjte ruce.
  3. Dítě otevře pusu a vy zub uchopíte do kapesníčku.
  4. S mírnou silou oddělíte zub od dásně.
  5. Varování: Pokud zoubek nejde vtrhnout a klade velký odpor, tak s největší pravděpodobností ho trháte moc brzo a měly byste to zkusit opět za nějaký čas.

Kdy s mléčným zubem k zubaři?

Jsou situace, kdy je jediná správná cesta ta, aby zub odstranil profesionál. Například pokud vidíte, že je dáseň okolo mléčného zubu rudá a bolestivá. Je pravděpodobně totiž zanícená. Další situací může být, pokud vidíte že před nebo za zoubkem už se „tlačí“ trvalý zub.

Hra na zoubkovou vílu

Velice doporučujeme zpříjemnit dětem obměnu zubů hrou na zoubkovou vílu. Každý vytrhnutý kousek dejte společně pod polštář a až dítě usne, vyměňte ho za nějaký menší dáreček. Mohou to být samolepky, tetovačky, pastelky atd. Najednou uvidíte, že z obávaného strašáka je celkem pohodová součást života.