Pojďte si s námi oživit dělení se zbytkem. Nachystali jsme pro vás pracovní listy k procvičování.

Dělení se zbytkem je jednoduchá matematická operace se kterou se poprvé setkáváme na prvním stupni základní školy. Jde vlastně o úkon, kdy chceme rozdělit jedno číslo druhým, ale nemůžeme to udělat zcela přesně (resp. když dělíme jedno číslo číslem druhým, ale zůstane nám něco navíc).

Jednoduché vysvětlení pro školáky

Přestavte si, že máme v kapse 17 bonbónů a chceme je rozdělit mezi pět kamarádů. Když rozdáme každému tři bonbóny, tak nám v ruce zůstanou dva. Ty už ale bohužel nejde spravedlivě rozdělit a tak si je raději necháme. No a tomu co si necháme, říkáme zbytek.

Matematicky to můžeme zapsat například takto: 17 : 5 = 3 (zb. 2). To znamená, že jsme měli třikrát pět bonbónů (15 bonbónů) a zbytek jsou dva bonbóny.

Dělení se zbytkem se často využívá, když máme nějaké věci, které chceme rovnoměrně rozdělit, ale něco nám zůstane navíc. Je to trochu jako rozdělování bonbónů nebo jiných věcí mezi kamarády!

Dělení se zbytkem pracovní listy

V rámci tohoto článku jsme pro vás připravili pracovní listy zaměřené na procvičování dělení se zbytkem (dělení jednociferným číslem). Tyto listy jsou systematicky strukturovány podle obtížnosti, začínaje od nejjednodušších a postupujíce k těžším úlohám. Cílem je poskytnout dětem postupné cvičení, které jim pomůže lépe porozumět konceptu dělení se zbytkem a získat dovednosti potřebné k úspěšnému řešení různorodých situací.

Jednoduchý pracovní list na dělení se zbytkem

Dělení se zbytkem pracovní list

Pracovní list je ke stažení na tomto odkazu.

 

Složitější pracovní list na dělení se zbytkem

Dělení se zbytkem pracovní list

Pracovní list je ke stažení na tomto odkazu.

Úplné procvičování jednociferného dělení se zbytkem

Dělení se zbytkem pracovní list

Pracovní list je ke stažení na tomto odkaze.

 

Bez obav se pusťte do procvičování a zdokonalte své schopnosti v oblasti dělení se zbytkem pomocí našich pracovních listů.

 

 

O autorovi

Učitelka 1. stupně základní školy (AJ, M) | Web | Články

Jsem maminka dvou rošťáků, učitelka anglického jazyka a matematiky na prvním stupni ZŠ a v neposlední řadě také oddílová vedoucí na letním táboře. Práce s dětmi je zkrátka moje celoživotní poslání. Proto jsem se na mateřské dovolené rozhodla psát tento blog.