Co je to hůlkové písmo? Ukážeme si jak má správně vypadat a jak ho procvičovat

Hůlkové písmo je prvním typem písma, se kterými se děti seznamují na začátku své dlouholeté školní docházky. Je jednoduché na čtení, učení i zapamatování. V tomto článku se podíváme, co to vlastně hůlkové písmo je, jak se píše a na konci přidáme pracovní list na procvičení. 

A proč je vlastně jednoduché na naučení?  Jelikož většinu písmen můžeme spojit s nějakým jednoduchým tvarem ze života. Takovým příkladem může být H, které s trochou představivosti vypadá jako žebřík nebo E jako hrábě či A jako střecha. Děti pomocí těchto jednoduchých pomůcek lépe dostanou do paměti daný tvar.

Co to vlastně je hůlkové písmo?

Jedná se o ručně psané písmo založené na dvou geometrických tvarech. Rovných čar, který říkáme hůlky a křivek, které nazýváme obloučky. Písmena se, na rozdíl od psacího písma, nespojují, a tak je jednoduché na čtení i psaní. Je velmi podobné velkým tiskacím písmenům (někdy totožné, to ale záleží na použitém fontu).

Hůlkové písmo vzor

Na přiloženém obrázku můžete vidět celou abecedu napsanou hůlkovým písmem. Jak už jsme psali výše, jsou to prakticky velká bezpatková tiskací písmena. Když se setkáte s výzvou „Vyplňte hůlkovým písmem“, můžete použít tento soubor písmen.

Hůlkové písmo

Hůlkové písmo pracovní list

Pro podporu učení hůlkového písma jsme připravili speciální pracovní list. Stačí si jej stáhnout a vytisknout. Cvičení spočívá v tom, že obtáhnete všechna písmena z abecedy a zkusíte vedle napsat stejné písmeno.

Hůlkové písmo pracovní list

Pracovní list je ke stažení na tomto odkaze

O autorovi

Učitelka 1. stupně základní školy (AJ, M) | Web | Články

Jsem maminka dvou rošťáků, učitelka anglického jazyka a matematiky na prvním stupni ZŠ a v neposlední řadě také oddílová vedoucí na letním táboře. Práce s dětmi je zkrátka moje celoživotní poslání. Proto jsem se na mateřské dovolené rozhodla psát tento blog.