Kdy začne dítě chodit? - IDEÁLNÍ ČAS, JAK MOTIVOVAT - ProDětiCokoliv.cz

Kdy začne dítě v průměru chodit a jak ho správně motivovat?

kdy začne dítě chodit

První krůčky dítěte jsou momentem na který se těší každý rodič. Jedná se o jeden z největších milníků v motorickém vývoji, který otevírá dveře mnoho aktivitám. Rodiče jsou ale bohužel v mnoha případech netrpěliví a chtějí, aby jejich potomek začal chodit co nejdříve. Je správné pomáhat dítěti? A kdy by mělo dítě začít nejpozději chodit? Na to se podíváme v dnešním článku.

Ideální pro vývoj je minimální pomoc

Z hlediska motorického vývoje platí opravdu zlaté pravidlo „žádná pomoc, nejlepší pomoc“. Různá chodítka, pohybová sedátka atd. naopak brzdí vývoj chůze. Děti v nich totiž přirozeně neposilují zádové a břišní svaly, tolik potřebné pro stabilitu a správnou chůzi. Vedení za ruce také není optimální, protože dítě se potřebuje samo naučit udržovat rovnováhu. Nejlepší je poskytnout dětem pouze bezpečné prostředí, kde se mohou pohybovat samy a zbytek nechat na nich.

Kdy začíná dítě chodit

V průměru většina dětí začíná chodit mezi 13. a 15. měsícem. Není to však pravidlem. Najdeme jak takové děti, které první krůčky udělají ve 20. měsíci, tak ty kteří chodí od 10. měsíce. Důležité je respektovat individuální tempo každého miminka.

Jak motivovat dítě k chůzi

Postavte se krůček od svého dítěte do prostoru, natáhněte před něj ruce a začněte ho lákat k sobě. Pokud to hravě zvládne, tak se postavte o krok dál. Výborný způsob je toto trénovat mezi dvěma dospělými v otevřeném prostoru. Čím více u toho budete dělat „opiček“, tím lépe.

Netlačte na pilu

Je opravdu důležité nespěchat. Neporovnávejte s dětmi kamarádů či influencerů. Každé dítě se vyvíjí individuálně, a i když se některé začnou pohybovat rychleji než jiné, není to důvod k obavám. Sledujte, hrajte si, podporujte dítě, ale nechte ho objevovat svět vlastním tempem.

Čím pomůžete pomoci?

  1. Vytvořte takové prostředí, kde má dítě možnost přidržovat se pomocí rukou ve stoje. Ideální na to jsou pohovky, vyšší molitany nebo stolečky.
  2. Dopřejte dítěti co nejvíce spontánního pohybu v prostoru.
  3. Motivujte k chození a lezení za pomocí hraček a her.

O autorovi

  • postmaster@prodeticokoliv.cz
    Mgr. Jitka Svobodová je zkušená pedagožka s magisterským vzděláním z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, kde se zaměřila na anglický jazyk a matematiku. Své profesní zkušenosti získala jako učitelka na prvním stupni základní školy na Praze 13, kde kromě výuky vytvářela i výukové materiály. Od roku 2016 organizuje dětské tábory v Pardubickém kraji a od roku 2018 vede doučování angličtiny pro žáky v okrese Praha-západ. Během mateřské dovolené začala psát pro web Prodeticokoliv.cz, kde sdílí své zkušenosti z oblasti vzdělávání a volnočasových aktivit pro děti.