Gramatické chytáky: Píše se správně jeť nebo jeď?

Gramatické chytáky

V devátém díle našeho seriálu „Gramatické chytáky“ se podíváme na dvojici slov JEŤ a JEĎ. Kterou variantu máte v textu využít? Je správné pouze užití slovo JEĎ nebo lze v nějaké větě napsat i JEŤ ? Na to se podrobně podíváme v tomto článku.

Seriál GRAMATICKÉ CHYTÁKY je soubor několika článků, které vysvětlují nejčastější chyby v psaném textu. Ty nalezneme nejen ve školních písemkách, referátech a diktátech, ale také například u diplomových prací a úředních dokumentů.

KVÍZ: Otestujte svoje znalosti gramatiky ze základní školy! Dokážete správně zodpovědět všech 12 otázek?

Jeť nebo jeď

Opět naprosto jednoduchá situace. Jako jediný správný tvar se v české gramatice užívá JEĎ. Toto slovo má sice v infinitivu písmeno T (jet), ale všechny ostatní tvary mají již písmeno D. JEŤ je tedy bráno za gramatickou chybu.

Příklady použití slova JEĎ

  1. Jeď pomaleji, je velká mlha
  2. Tondo, jeď raději hned, ať není zavřeno.
  3. Jeď společně s Maruškou. Ušetříš za benzín.
  4. Už raději jeď domů.

Další chytáky z gramatického speciálu

Zajímají vás další gramatické chytáky kromě dvojice „jeť nebo jeď“? Podívejte se naše další články:

O autorovi

  • Vystudovala předškolní a mimoškolní pedagogiku na Vyšší odborné škole pedagogické a sociální, kde se specializovala na výuku české gramatiky pro děti. Pracovala jako učitelka v mateřské škole v Praze Řepy, kde se podílela na tvorbě vzdělávacího programu a od roku 2019 vedla dětské dílničky pro předškolní děti, zaměřené na rozvoj jejich kreativity a jemné motoriky. Je držitelkou certifikátu Zdravotníka zotavovacích akcí a vášnivou milovnicí české přírody, španělských filmů a italské kuchyně. Aktuálně je na mateřské dovolené se svou dcerkou Amálkou, které věnuje většinu svého času.