Gramatické chytáky: Píše se správně jak to nebo jakto?

Gramatické chytáky

V osmém díle našeho seriálu „Gramatické chytáky“ se podíváme na dvojici slov JAK TO a JAKTO. Kterou variantu máte v textu využít? Je správné pouze užití spojení JAK TO nebo lze v nějaké větě napsat i JAKTO? Na to se podrobně podíváme v tomto článku.

Seriál GRAMATICKÉ CHYTÁKY je soubor několika článků, které vysvětlují nejčastější chyby v psaném textu. Ty nalezneme nejen ve školních písemkách, referátech a diktátech, ale také například u diplomových prací a úředních dokumentů.

Jak to nebo jakto

Zde je situace úplně triviální. Jako jediný správný tvar se v české gramatice užívá spojení JAK TO. JAKTO je spřežka, která v našem jazyce neexistuje. Používáme jej jako uvození nějakého dotazu. Několik příkladů níže.

Příklady použití sousloví Jak to

  1. Jak to, že nebyla v obchodě jediná mouka?
  2. Jak to, že jsem dnes zaspal?
  3. Jak to, že nikdo nevěděl o strýčkovi Tomášovi?
  4. Jak to, že maminka to opět musí dělat sama?

Další chytáky z gramatického speciálu

Zajímají vás další gramatické chytáky kromě dvojice „jak to a jakto“? Podívejte se naše další články:

O autorovi

  • monika.santova@prodeticokoliv.cz
    Vystudovala předškolní a mimoškolní pedagogiku na Vyšší odborné škole pedagogické a sociální, kde se specializovala na výuku české gramatiky pro děti. Pracovala jako učitelka v mateřské škole v Praze Řepy, kde se podílela na tvorbě vzdělávacího programu a od roku 2019 vedla dětské dílničky pro předškolní děti, zaměřené na rozvoj jejich kreativity a jemné motoriky. Je držitelkou certifikátu Zdravotníka zotavovacích akcí a vášnivou milovnicí české přírody, španělských filmů a italské kuchyně. Aktuálně je na mateřské dovolené se svou dcerkou Amálkou, které věnuje většinu svého času.