Gramatické chytáky: Píše se správně do pořádku nebo dopořádku?

Gramatické chytáky

V pátém díle našeho seriálu „Gramatické chytáky“ se podíváme na dvojici slov DO POŘÁDKU a DOPOŘÁDKU. Kterou variantu máte v textu využít? Je správné pouze užití slova DO POŘÁDKU nebo lze v nějaké větě napsat i DOPOŘÁDKU? Na to se podrobně podíváme v tomto článku.

Seriál GRAMATICKÉ CHYTÁKY je soubor několika článků, které vysvětlují nejčastější chyby v psaném textu. Ty nalezneme nejen ve školních písemkách, referátech a diktátech, ale také například u diplomových prací a úředních dokumentů.

Do pořádku nebo dopořádku

Zde je situace poměrně jednoduchá. Ve slově míchat píšeme v každém případě měkké I. Míchat není vyjmenované slovo a ypsilon zde není odůvodněn ani jiným gramatickým pravidlem.

Příklady použití spojení DO POŘÁDKU

  1. Jarmila si musí dát vztah s Erikem rychle do pořádku.
  2. Ctibor si dal své věci krásně do pořádku.
  3. Babička má srovnané všechno své koření do pořádku.
  4. Dej se rychle do pořádku, ať můžeš jít zase do školy.

Další chytáky z gramatického speciálu

Zajímají vás další gramatické chytáky kromě dvojice „do pořádku nebo dopořádku“? Podívejte se naše další články:

O autorovi

  • monika.santova@prodeticokoliv.cz
    Vystudovala předškolní a mimoškolní pedagogiku na Vyšší odborné škole pedagogické a sociální, kde se specializovala na výuku české gramatiky pro děti. Pracovala jako učitelka v mateřské škole v Praze Řepy, kde se podílela na tvorbě vzdělávacího programu a od roku 2019 vedla dětské dílničky pro předškolní děti, zaměřené na rozvoj jejich kreativity a jemné motoriky. Je držitelkou certifikátu Zdravotníka zotavovacích akcí a vášnivou milovnicí české přírody, španělských filmů a italské kuchyně. Aktuálně je na mateřské dovolené se svou dcerkou Amálkou, které věnuje většinu svého času.