Gramatické chytáky: Píše se správně z tebe nebo s tebe? Pojďme se společně podívat na jednu z nejčastějších chyb

Ve dvacátém díle našeho seriálu „Gramatické chytáky“ se podíváme na dvojici Z TEBE a S TEBE. Kterou variantu máte v textu využít? Je správné pouze užití sousloví Z TEBE nebo lze v nějaké větě napsat i S TEBE? Na to se podrobně podíváme v tomto článku.

Seriál GRAMATICKÉ CHYTÁKY je soubor několika článků, které vysvětlují nejčastější chyby v psaném textu. Ty nalezneme nejen ve školních písemkách, referátech a diktátech, ale také například u diplomových prací a úředních dokumentů.

Z tebe nebo s tebe

Správně se píše pouze „z tebe“. Předložka „z“ se používá ve spojení se 2. pádem a znamená „odkud, z čeho, z koho“ (např. „Z tebe vyzařuje radost.“). Předložka „s“ se používá ve spojení se 7. pádem a znamená „s kým, s čím“ (např. „S tebou půjdu kamkoliv.“). Pojďme si ukázat několik příkladů ve větě:

Příklady použití sousloví z tebe

  1. Z tebe se stane skvělý lékař.
  2. Nemůžu uvěřit, že tohle všechno vyšlo z tebe.
  3. Z tebe čiší neuvěřitelná energie.
  4. Jakmile z tebe vypadla ta myšlenka, všichni ztichli.
  5. Uvidíme, co ještě z tebe může vyjít.

Další chytáky z gramatického speciálu

Zajímají vás další gramatické chytáky kromě dvojice „z tebe nebo s tebe“? Podívejte se naše další články:

O autorovi

Učitelka 1. stupně základní školy (AJ, M) | Web | Články

Jsem maminka dvou rošťáků, učitelka anglického jazyka a matematiky na prvním stupni ZŠ a v neposlední řadě také oddílová vedoucí na letním táboře. Práce s dětmi je zkrátka moje celoživotní poslání. Proto jsem se na mateřské dovolené rozhodla psát tento blog.