Někdy se stane, že nám život postaví věci trochu na hlavu – dítě onemocní, stane se mu úraz, nebo se škola prostě zavře (epidemie, povodně, sněhová vánice…). A právě pro tyhle chvíle je tu paragraf na dítě. V dnešním článku si projdeme, jak a kdy můžete ošetřovné využít, jak dlouho ho čerpat, a přidáme i praktickou kalkulačku, která vám rovnou spočítá, kolik byste mohli dostat.
Paragraf na dítě
Možná vás překvapí, že „paragraf na dítě“ je jen lidový název pro ošetřovné! Oficiálně se tomu říká „ošetřování člena rodiny“ (OČR).
Kdy máte nárok na ošetřovné na dítě?
Ošetřovné je tu pouze pro zaměstnance, kteří potřebují zůstat doma s dítětem kvůli nemoci, úrazu, dlouhodobé indispozici nebo když je školka či škola zavřena (kvůli epidemii, havárii apod.). Nárok ale vzniká jen tehdy, pokud je dítě mladší 10 let.
Pozor: Ošetřovné nemohou čerpat OSVČ ani zaměstnanci pracující na DPP nebo DPČ (ani když si platí nemocenské pojištění).
Jak dlouho můžete paragraf na dítě čerpat?
- Standardní doba je 9 kalendářních dnů.
- Osamělí rodiče (např. samoživitelé) mají nárok až na 16 dnů ošetřovného (pokud dítě ještě nechodí na střední školu).
- Tip: Do těchto dnů se počítají i víkendy a svátky. A kdyby se náhodou stalo, že se dítě uzdraví a pak znovu onemocní, může lékař vystavit nový doklad, a ošetřovné tak začíná nanovo.
Jak si zažádat o ošetřovné?
- Zajděte k lékaři, který vám vystaví doklad o potřebě ošetřování (OČR – ošetřování člena rodiny) přesně v den, kdy péči zahájíte.
- Doklad předáte svému zaměstnavateli, který ho pošle na OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení).
- Konec ošetřovného potvrzuje lékař den před vaším návratem do práce.
KALKULAČKA Paragrafu na dítě – Kolik dostanete?
Pokud si chcete udělat představu o výši ošetřovného, můžete využít kalkulačku na Peníze.cz. Stačí zadat pár základních údajů a okamžitě uvidíte, jaká by byla orientační částka ošetřovného.
A co když je druhý rodič doma?
Jestli je jeden z rodičů na mateřské nebo rodičovské, druhý nemůže pobírat ošetřovné na stejné dítě. Výjimkou je, pokud rodič na mateřské/rodičovské sám onemocní, porodí, nebo je v karanténě – pak má druhý rodič nárok na ošetřovné.