
Možná jste v poslední době slyšeli slovo deepfake – objevuje se v médiích, na internetu i mezi dětmi ve školách. Ale co to vlastně znamená? A proč bychom o tom měli s dětmi mluvit? To si povíme v dnešním článku.
Co to je deepfake?
Deepfake je technologie, která dokáže vytvořit falešná videa, obrázky nebo zvuky tak dokonale, že vypadají jako skutečné. Na první pohled si širší veřejnost vůbec nevšimne, že se jedná o padělek – a to je na tom velmi nebezpečné.
Jak deepfake funguje?
Deepfake používá umělou inteligenci, která se učí z tisíců fotek, videí a zvuků. Po „naskenování“ dat dokáže vytvořit úplně nové video, kde např. slavná osobnost mluví o něčem, co ve skutečnosti nikdy neřekla. A protože vypadá naprosto reálně, lidé tomu snadno uvěří.
Proč může být deepfake nebezpečný?
Možná si říkáte: „No a co? Je to jen video.“ Jenže deepfake se dá zneužít a napáchat opravdu hodně škody.
- Šíření lží – Představte si, že někdo vytvoří falešné video, kde politik říká něco šokujícího (např. o nějaké katastrofě). Lidé tomu uvěří a může začít panika.
- Poškození pověsti – Co kdyby někdo vytvořil video, kde děláte něco, co jste nikdy neudělali? Např. kradete v obchodě. Takové věci mohou lidem velmi ublížit.
- Falešné zprávy – Deepfake může být použit k tomu, aby šířil dezinformace. Může se objevit video z události, která se nikdy nestala
Jak nenaletět?
- Sledujte detaily – I když jde technologie neustále dopředu, tak deepfake videa nejsou vždy úplně dokonalá. Oči se mohou pohybovat nepřirozeně, rty nemusí přesně odpovídat hlasu.
- Ověřujte informace – Píší o daném tématu i jiné (důvěryhodné) zdroje? Pokud ne, tak se může jednat o podvod.
- Buďte skeptičtí – Když video působí až příliš šokujícím dojmem, je dobré se ptát: „Může to být podvrh?“