Montessori aktivity pro roční dítě

Montessori pedagogie, vyvinutá úžasnou italskou lékařkou a pedagožkou Marií Montessori, se nespecializuje jen na výuku – je to celkový přístup k rozvoji každého dítěte. Pro naše roční miminko otevírá dveře k unikátním zkušenostem, které respektují jeho přirozený vývoj. Tyto aktivity nejen podporují fyzický, ale i emoční a kognitivní růst, a umožňují našemu dítěti s radostí a zvídavostí objevovat svět kolem sebe.

Nemějte obavy, pokud některá aktivita není hned úplně hladká. Každé dítě se vyvíjí svým tempem, a to je naprosto v pořádku. Je důležité si uvědomit, že každý malý jedinec má svůj vlastní čas na objevování a osvojování nových dovedností. Pokud něco nejde hned, zkuste to pomalu a s láskyplnou trpělivostí. Montessori metoda zdůrazňuje pozitivní posílení a vytváření prostředí, které podporuje dítě k samostatnosti, vždy respektujíc jeho jedinečné tempo v rozvoji. Každý krok vpřed, ať už malý nebo velký, je důvodem k radosti a povzbuzení, a každé dítě si zaslouží na této jedinečné cestě podporu a lásku.

Typy na monterssori aktivity pro roční dítě

Práce s objekty každodenního života

Využijte jakékoliv předměty vašeho každodenního života. Dítě může např. přendávat ovoce z misky do jiné nádoby (např. do džbánku s užším hrdlem), přelévat pomocí skleničky vodu do kastrůlku nebo zkoumat různorodé předměty v předpřipravené krabici. Těmito jednoduchými aktivitami nejen posilujete jeho motorické schopnosti, ale také mu pomáháte porozumět fyzikálním principům.

Hra s texturami a tvary

Připravte dítěti krabici/košík s různými materiály jako jsou kameny, šišky, látky, kousek koberce, tupé předměty, plastové nádobí atd. Tato aktivita nejen rozvíjí hmatovou citlivost (smyslovou stimulaci dítěte), ale také dává dítěti možnost prozkoumat různé textury a tvary.

Jednoduché dřevěné puzzle

Puzzle naprosto výborně podporují rozvoj vizuální a motorické koordinace, zatímco dítě skládá jednotlivé dílky na své místo. Nebojte se ze začátku pomáhat a být oporou. Pro nejmenší děti jsou nejideálnějším řešením puzzle s podkladovým obrázkem.

Práce se suchým zipem či tlačítky

Jednoduchá práce se suchým zipem nebo tlačítky (ideálně takovými, které např. rozsvěcejí žárovku) jsou skvělou aktivitou pro rozvoj jemné motoriky

Zvukové a hmatové knížky

Na trhu již existuje velké množství krásných knih, které kombinují zvuky, textury a poskytují dítěti multisenzorický zážitek. Dotýkání se různých materiálů a poslouchání zvuků podporuje jeho kognitivní a smyslový rozvoj.

Hry ve vaně

Koupání může být více než jen hygienickou rutinou. Přidáním míčků, kostek nebo kelímků se může každé koupání stát skvělou příležitostí k rozvoji koordinace a zábavě spojené s vodou.

O autorovi

Učitelka 1. stupně základní školy (AJ, M) | Web | Články

Jsem maminka dvou rošťáků, učitelka anglického jazyka a matematiky na prvním stupni ZŠ a v neposlední řadě také oddílová vedoucí na letním táboře. Práce s dětmi je zkrátka moje celoživotní poslání. Proto jsem se na mateřské dovolené rozhodla psát tento blog.