Ovocný sad je deskovka pro nejmenší hráče, kterou si doma zamilujete

S manželem milujeme deskové hry. I když už teď nehrajeme tak často, jak bychom si přáli, stále není týden, kdy bychom si nedali alespoň jeden deskoherní večer. Oba jsme se tedy těšili, až synek trochu povyroste a zahrajeme si konečně něco společně. Nicméně, jak vybrat vhodnou hru pro tříletého, aby ho to bavilo a neodradilo hned po přečtení první věty pravidel? Po mnoha doporučeních jsme zvolili Ovocný sad. Podařilo se nám trefit „do černého“, nebo jsme udělali chybu? To se dozvíte v této recenzi.

Základní informace

Ovocný sad (angl. My Very First Games – First Orchard) je desková hra od německé firmy HABA, která je dle informacích na krabici vhodná pro děti od dvou let. Jedná se o kooperativní hru, kde všichni hráči spolupracují. Jedna hra trvá zhruba deset minut, ale dle našeho hraní mohou být některé partie odehrány i za tři minuty. Nyní ji můžete koupit například na eshopu Mamito.cz.

Ovocný sad recenze

Průběh hry

Pravidla jsou extrémně jednoduchá, ideální pro nejmenší hráče. Hlavním cílem je sesbírat všechno ovoce ze sadu dříve, než se havran (u nás pojmenovaný jako „černý kosák“) dostane na konec své cestičky. Hráči postupně házejí kostkou a podle barvy která padne – „utrhnou“ ovoce a dají hod do košíčku. Pokud při vašem hodu na kostce padne HAVRAN, posune se na své krátké cestičce o políčko dál. Pokud havran dojde na konec cestičky dříve než je všechno ovoce sesbírané, hráči prohrávají.

Naše dojmy

  1. Zpracování – Zpracování je zkrátka na jedničku. Veškeré ovoce je krásně malované a dostatečně velké, takže se dobře drží i v malých ručičkách. Prakticky nerozbitné. Ideální pro dvou-tříleté děti. Skvělý je také košík, který najdete v balení. Tam děti mohu umístit utrhnuté ovoce.
  2. Pravidla – Pravidla jsou tak triviální, že můžete hrát prakticky bez vysvětlování. Děti pochopí hru ihned za pochodu. Partie jsou velmi svižné, takže většinou nezůstane pouze u jedné hry.
  3. Naše hraní – Měli jsme velký strach, ale jsme naprosto nadšeni. Našeho tříletého synka hra neskutečně baví. Občas až do takového extrému, že (po třech-čtyřech partiích) už hrajeme hru „ZA KOSÁKA“, kdy fandíme havranovi. Syn dokáže hru sám rozestavit bez jakékoliv pomoci. To myslím samo o sobě svědčí, jestli se pro tuto věkovou kategorii hodí. Ale pozor! Zkoušeli jsme hrát i s naší dvouletou neteří, ale tam to bylo ještě trochu brzo. Samozřejmě to je ale velmi individuální.

Ovocný sad recenze

Zhodnocení

Chtěli jsme první deskovou hru, kterou bychom mohli hrát s dítětem a asi jsme nemohli koupit lépe. Z Ovocného sadu se stala naprosto nejhranější hračka ze všech. Osobně bych jí doporučila do každé deskoherní rodiny s dětmi okolo tří let. Pokud máte děti trochu menší, tak je to na vašem zvážení, ale to nic nemění na tom, že je to zkrátka výborná hra.